Wdrożenie prac badawczo – rozwojowych polegających na wdrożeniu do produkcji wysokosprawnych kotłów na biomasę.

 

   Wspólnie z Państwową Wyższą Szkołą Zawodową w Elblągu zakończyliśmy w 2019r realizację projektu badawczo – rozwojowego przy wsparciu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. W efekcie zakończonych prac B+R i przy udziale Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości rozpoczęto realizację kolejnego projektu.

   Celem, a zarazem efektem tego projektu jest podniesienie innowacyjności i konkurencyjności firmy Schmid Polska, poprzez wdrożenie wyników prac B+R i wprowadzeniu na rynek polski i zagraniczne nowego typoszeregu kotłów na biomasę cechujących się wysoką sprawnością cieplną. Efektem projektu jest także stworzenie nowych miejsc pracy oraz ograniczenie w procesie eksploatacji kotłów ilości zużytego paliwa i negatywnego wpływu produktów Spółki na środowisko naturalne.

 

Wartość projektu: 5 959 350,00 zł

Wartość kwalifikowana: 4 845 000,00 zł

Wkład Unii Europejskiej: 2 907 000,00 zł

 

Rozpoczęcie projektu badawczo – rozwojowego polegającego na zaprojektowaniu nowoczesnej linii kotłów o wysokiej sprawności zgodnych z En 303-5 klasa 5.

 

   W 2015 roku została zawarta umowa z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju na podstawie złożonego wniosku dotyczącego realizacji nowego projektu badawczo - rozwojowego. Projekt obejmuje przeprowadzenie badań przemysłowych i prac rozwojowych zmierzających do opracowania innowacyjnego kotła na biomasę z oddolnym podawaniem paliwa do paleniska i automatycznym jego odpopielaniem. Docelowo powyższy produkt zostanie wdrożony w działalności gospodarczej Wnioskodawcy, a następnie wprowadzony na rynek.

   W zaproponowanym w projekcie innowacyjnym rozwiązaniu technologicznym założono podniesienie sprawności kotła, tj. osiągnięcie wysokiej sprawności spalania do rezultatu 96% dla paliwa o wilgotności 25-30%. Obecnie parametry te wynoszą max. 90-91%, przy tej samej wilgotności paliwa.

 

Wartość projektu – 2 980 843,60 zł

Wkład Unii Europejskiej -  2 100 710,05 zł